Kategórie BIObazénov
Vo vyspelých krajinách je tento štýl kúpania veľmi populárny. BIObazény nie je potrebné počas sezóny chemicky udržiavať rôznymi prípravkami ako klasické bazény, ktoré sú finančne náročné a ešte k tomu vyvolávajú rôzne alergie. Údržba BIObazénov je počas sezóny minimálna.
BIObazény - Kúpacie jazierka - BIOtopy
Kategórie BIObazénov
Biobazény môžeme rozdeliť do kategórií na základe rôznych kritérií. V praxi sa využíva delenie podľa nemeckej organizácie FLL. Táto norma delí BIObazény a kúpacie jazierka do 5 základných kategórií. Hlavným kritériom rozdelenia je veľkosť filtračnej časti bazéna voči časti určenej na kúpanie. Od tohto kritéria priamoúmerne závisí aj množstvo použitej technológie. Teda, čím je kategória vyššia, tým je potrebné použitie väčšieho množstva technológie. S väčším použitím technológie ja aj samotný biobazén menej stabilný.
Výhody kúpacieho jazierka (BIObazéna) oproti klasickým bazénom
- Finančne rovnaká výstavba a údržba.
- Voda je čistá vďaka prírodnému biologickému filtračnému systému, teda bez použitia chemických látok.
- BIObazény nevyvolávajú žiadne zdravotné problémy u ľudí citlivých na rôzne chemické prísady, ktoré sú používané na dosiahnutie krištáľovo čistej vody pri „klasických“ bazénoch.
- Kúpacie jazierko veľmi pekne dopĺňa záhradnú architektúru, ktorá spĺňa estetickú funkciu prírody.
Kategória I - Prírodné jazero
V tomto type BIObazéna či kúpacieho jazierka nenájdeme žiadnu technológiu. Je zároveň najstarším typom biotopu. V tomto biobazéne tvorí kúpacia časť 1/3 z celkovej rozlohy, pričom sa vyžaduje minimálna celková plocha 150 m2 až 200 m2. V prvých rokoch sa môže vyskytnúť mierne zakalenie vody. Celková stabilita sa vyvinie po piatich rokov. Pri správnej výstavbe a použití rozmanitých druhov vodných rastlín je tento typ biotopu veľmi stabilný. Pri tomto type prichádza k šetreniu nákladov na kúpu a prevádzku technológie. Z hľadiska starostlivosti o biotop je prírodné jazero najmenej nákladné na technológiu. Náklady sú akurát na odsávanie sedimentov hlavne v prvých rokoch. Rez rastlín na jar a jeseň je úplnou samozrejmosťou. Minimálna plocha pre túto kategorizáciu je 150m2.
- Použitá technológia: žiadna, voda je čistená najmä zoóplanktónom
- Minimálna celková rozloha biobazéna: ideálne 150 m2, ideálna hĺbka od 2m
- Veľkosť filtračnej časti z celkovej rozlohy: 50-70 %
- Prevádzkové náklady: žiadne
- Množstvo nasadených rýby: žiadne
- Starostlivosť: rez rastlín na jar a jeseň, odsávanie sedimentu raz ročne
Kategória II - BIObazén s malým množstvom technológie
Pod malým množstvom technológie rozumieme zabezpečenie cirkulácie vody s obehovým čerpadlom. Táto technológia zabezpečí lepšie zásobovanie biofilmu a baktérií kyslíkom. Čerpadlo nie je v obehu neustále, aby neprichádzalo k odumretiu zooplanktónu. Pre tento typ postačí rozloha 100 m2 a pomer kúpacej a filtračnej časti 1 : 1. Vodu v tomto biotope považujeme za veľmi kvalitnú, pretože dochádza k lepšiemu využitiu živín a kyslíka. Celkovú stabilitu systému dosiahneme už do 1 až 2 rokov.
- Použitá technológia: obehové čerpadlo, voda je čistená najmä zoóplanktónom
- Minimálna celková rozloha biobazéna: cca 100 m2, ideálna hĺbka od 2m
- Veľkosť filtračnej časti z celkovej rozlohy: 50 %
- Prevádzkové náklady: elektrická energia na činnosť čerpadla
- Množstvo nasadených rýby: žiadne
- Starostlivosť: rez rastlín na jar a jeseň, odsávanie sedimentu viac krát ročne
Kategória III - kúpací biotop so stredným množstvom technológie
Táto kategória predstavuje najčastejšiu, ale i najobľúbenejšiu variantu. Je optimálnou kombináciu technológie a biologického čistenia. Z technológie tu využívame obehové čerpadlo s kombinácii so skimmrami. Čerpadlá zabezpečujú povrchové prúdenie, pohyb biofilmu a celkovú cirkuláciu vody. Cirkulácia musí byť dobre nadimenzovaná a skĺbená s biologickou stabilitou systému. Pomer kúpacej zóny k regeneračnej môže byť 3 : 2. Minimálna veľkosť pre tento typ je 80m2. Starostlivosť o biobazén je takmer neodmysliteľná, ide o rez rastlín, odstraňovanie naviazaných živín, odsávanie sedimentov podľa potreby. Náklady na energiu vychádzajú z použitého typu čerpadla a jeho spotrebe.
- Použitá technológia: obehové čerpadlo, skimmre
- Minimálna celková rozloha biobazéna: cca 80 m2, ideálna hĺbka od 2m
- Veľkosť filtračnej časti z celkovej rozlohy: 40 - 45 %
- Prevádzkové náklady: elektrická energia na činnosť čerpadla (8 - 12h denne)
- Množstvo nasadených rýby: žiadne
- Starostlivosť: rez rastlín na jar a jeseň, vyprázdňovanie skimmrov, odsávanie sedimentu viac krát ročne
Pri BIObazénoch je veľmi dôležitý výber správnych druhov a počet vodných rastlín -
-
Kategória IV - prírodný kúpací biotop s veľkým množstvom technológie
Technológia v tomto type potláča biológiu. Okrem čerpadla a skimmrov sa používajú rôzne externé filtračné zariadenia, prepadové kanáliky, prípadne štrkové filtre a doplňujúce čerpadlá. Často je však technológia predimenzovaná s myšlienkou „čím viac technológie, tým čistejšia voda". Tým sa potláča stabilnejšie biologické čistenie na úkor technologického. Čistota vody sa však dosiahne rýchlejšie ako pri kategóriách 1 až 3. Filtračná časť tvorí 35 až 45 % z celkovej rozlohy BIObazéna.
- Použitá technológia: obehové čerpadlo, skimmre, rôzne typy filtrov
- Minimálna celková rozloha biobazéna: cca 60 m2, ideálna hĺbka od 2m
- Veľkosť filtračnej časti z celkovej rozlohy: 35 - 40 %
- Množstvo nasadených rýby: 1 - 2 ks
- Prevádzkové náklady: elektrická energia na činnosť čerpadla (12 - 24h denne), výmena filtračných zariadení
- Starostlivosť: rez rastlín na jar a jeseň, vyprázdňovanie skimmrov, odsávanie sedimentu viac krát ročne, pravidelné čistenie filtrácie
Kategória V - prírodný bazén
Táto kategória sa začala budovať až v posledných rokoch. Čistenie vody je v tomto prípade technologické. Používajú sa tu čerpadlá, skimmre, štrkové, zeolitové, pieskové a rôzne iné typy filtrov. Rastliny sa používajú len okrajovo a čistenie neprebieha cez biofilm a zooplanktón. Zmyslom je využiť čo najväčšiu plochu na kúpanie na úkor filtračnej časti. Výhodou tejto kategórie je možnosť vybudovať prírodný bazén na ploche 50m2. Vlastné čistenie vody je odkázané výhradne na technológiu. Pri výpade elektrického prúdu logicky dochádza problém a voda sa stáva nestabilná. Starostlivosť o takýto typ biobazánu stojí veľa času a peňazí, výrazne oproti predošlým kategóriám. Nečistoty sa dajú výhodne odstrániť vodnými robotmi.
- Použitá technológia: obehové čerpadlo, skimmre, rôzne typy filtrov, doplnkové čerpadlá, externé nádrže
- Minimálna celková rozloha biobazéna: cca 50 m2, ideálna hĺbka od 2m
- Veľkosť filtračnej časti z celkovej rozlohy: 33 %
- Množstvo nasadených rýby: 0,3 kg na m2
- Prevádzkové náklady: elektrická energia na činnosť čerpadla (24h denne), výmena filtračných zariadení, výmena médií vo filtroch, výmena filtrov
- Starostlivosť: rez rastlín na jar a jeseň, vyprázdňovanie skimmrov, odsávanie sedimentu viac krát ročne, pravidelné čistenie filtrácie
Pri BIObazéne kategórie 5 si majiteľ može dovoliť aj väčšiu osádku rýb
Ukážka využitia filtračných rastlín v BIObazéne
Firma PETOMAR SLOVAKIA s.r.o. Vám ponúka realizáciu i kompletné poradenstvo pri návrhu technológie ako aj výsadby pre Váš BIObazén či kúpacie jazierko.
Galéria k článku
K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.
Prílohy
K článku neboli pridané žiadne prílohy.
Vybrané články
Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?
Jazierko a procesy v ňom zostávajú aktívne aj v zime keď je jazierko pokryté ľadom. Odhnívajúce zvyšky rastlín…
Kategórie BIObazénov
Vo vyspelých krajinách je tento štýl kúpania veľmi populárny. BIObazény nie je potrebné počas sezóny chemicky…
Komentáre k článku
Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.