Úvod / Články / Vplyv rôznych typov filtrácií na vodu v jazierku pri chove KOI (Seminár)
Tlačiť

Vplyv rôznych typov filtrácií na vodu v jazierku pri chove KOI (Seminár)

Seminár Matrina Kammerera Tachlovice Vladeko 23.2.2022

Účinnosť čistenia vody pri chove koi a objektíny pohľad na rôzne filtračné systémy.

Martin Kammerer je majiteľom spoločnosti Konishi Europe GmbH, ktorá je dodávateľom japonských koi z Konishi Koi Farm Hiroshima. 
Chovu koi a tématike stavby jazierok a filtrácie sa venuje už cca. 25 rokov , preto bol pozvaný ako odborník firmou Oase na tento seminár.

 

Témy prednášky :

1.Prečo potrebujeme jazierkový filter ?
Touto otázkou začal Martin svoju prednášku. Odpoveď znela – pre krmivo.
Ak by sme mali jazierko, v ktorom by bolo iba niekoľko rýb, nejaké rastliny a nehádzali by sme do neho žiadne krmivo, ryby by sa živili tým, čo by im príroda ponúkla, teda riasy, hmyz, larvy a podobne. Ich metabolizmus by nebol vysoký, nerástli by veľmi ale jazierko by takto mohlo fungovať bez filtrácie. V momente, ked začneme ryby krmiť, pridávame do vody živiny, ktoré bez filtrácie dokážu vodu znečistiť tak, že by bola neskôr nevhodná na chov koi a prípadne ich úhyn. Preto potrebujeme v jazierkach filtráciu ak chceme mať v jazierku veľa koi a chceme aby aj rástli.


2. Prečo toľko jazierok nefunguje ?
Veľa jazierok bolo postavených tak, že vzhľadom k objemu vody a počtu koi bola filtrácia nedostatočná. Nie len to , že mechanická filtrácia nedokáže zachytiť hrubé nečistoty ale hlavne malá kapacita biologickej filtrácie, ktorá je najdôležitejšia, pretože jedine tá dokáže zabezpečiť odbúravanie odpadových látok z krmiva a vytvoriť biologicky aktívnu vodu, v ktorej sa koi cítia dobre, sú zdravé a môžu rásť. Doporučuje objem biologickej filtrácie 10 percent z objemu jazierka.

3. Čo potrebujeme na zaobstaranie správne fungujúceho jazierka ?
a. Veľkosť

Jazierko podľa Martina by malo mať optimálne veľkosť 10 až 20 metrov kubických, ide o následné náklady na prevádzku , čo sa týka energie a výmenu vody alebo prípadne náklady na liečenie rýb.
b. Hĺbka
Hĺbka je optimálne 1,5m
c. Umiestnenie
Optimálne umiestnenie je v blízkosti domu aby majiteľ mohol sledovať dianie a lepšie si užívať svoje jazierko. Ďalší faktor je to, že ak je jazierko ďaleko od domu, koi nie sú až tak zvyknuté na jeho prítomnosť a bývajú potom plaché. Ďalej treba pri lokalizácii jazierka brať ohlad na dostatok slnečného svetla aby sa voda dostatočne ohriala, pretože teplota vody vplýva na optimálny rast koi.
d. Počet a umiestnenie spodného sania, skimera alebo čerpacích systémov.
Pri gravitačnom systéme doporučuje pre dobrý chod filtrácie jednu 110 dn rúru na 10000 l vody za hodinu. To znamená, že ak plánujeme jazierko 30 000 l, optimálne by mala voda prejsť filtrom 1 x za hodinu, tak by jazierko malo mať dve dňové vpuste a jeden skimer. Umiestenie dnovej vpuste treba plánovať vzhladom na tvar jazierka tam, kde sa predpokladá najväčšia sedimentácia nečistôt. Napríklad pri štvorcovom tvare jazierka by to malo byť v strede. Na to aby bol zabezpečený optimálny transport nečistôt do filtra ja potrené aj prúdenie vody v jazierku.
e. Rýchlosť výmeny vody medzi jazierkom a filtrom
Optimálna rýchlosť výmeny vody medzi jazierkom a filtrom je 1 x za hodinu, pri počte koi 1 kus na 1 kubík. Ak je rýb menej môže byť aj raz za dve hodiny ale ak je koncntrácia vyššia, výmenu vody treba robiť aj viac ako raz za hodinu. Toto zabezpečujú v systéme čerpadlá vody. Je veľmi dôležité aby čerpadlo bolo spoľahlivé, výkonné a ekonomické. Tu vyzdvihol Martin hlavne čerpadlá Oase, ktoré považuje za najlepšie na trhu.
f. Princíp filtra
f1. Mechanická filtrácia

i. filter na jemné častice (bubnový filter), tento má za úlohu zachytiť čo najvac hrubých nečistôt ako sú riasy, hrúbé výkaly, nezožrané krmivo a podobne, bubnový filter je samočistiaci, to znamená, že ak je sito bubna znečistené, mechanizmus filtra spustí rotáciu bubna a jeho následné čistenie vodou z trysiek. Po čase sa tieto sitá ale obalujú vodným kameňom  a je ich treba vyčistiť. Tu vyzdvihol Martin bubnové filtre od firmy Oase, ktorá sú inovatívne v tom, že ich bubne sa skladajú z jednotlivých segmentov, ktoré sa dajú veľmi rýchlo a ľahko demontovať a následne vyčistiť. Ďalšie výhoda je, že firma Oase ponúka aj rôzne hustoty sita, kde si majiteľ tohto filtra môže vybrať podľa stavu znečistenia svojho jazierka, čím ušetrí na spotrebe vody a energie.
ii. Sedimentačný filter funguje na princípe sadimentácie nečistôt, patrí k nim kefový filter. Nečistoty sa zychytavaju do kief a tak isto sedimentujú.
f2. Biologická filtrácia
Biologická filtrácia je pre jazierko najdôležitejšia. Odbúrava nezachytené nečistoty mechanickým filtrom a látky rozpustené vo vode. Filtráciu zabezpečujú baktérie zachytené na stenách filtračných médií. Preto je dôležité, aby filter mal dostatočnú kapacitu, teda plochu pre filtračné baktérie ale aj prúdenie cez tieto filtračné médiá. V každom jazierku sa časom vytvorí špecifický „Microbiom“ teda zmes rôznych baktérií a inej mikrobilógie, ktorá doteraz nebola vedecky špecifikovaná a je pre každé jazierko iná. To má potom vplyv na to, ako konkrétne jazierko funguje.
f3. Chemicko – fyzikálna filtrácia
i.UVC lampa má v prvom rade za úlohu ničenie mikroskopickej riasy, ktorá farbí vodu na zaleno, okrem toho ničí aj baktérie, vírusy, huby , plesne .. Preto je dôležité, aby UVC lampa fungoval 24 hodín denne a celý rok. Optimálne doporučuje 4w na na 1 kubík vody v jazierku.
f4. Vzduchovanie
Množstvo kyslíku vo vode je najdôležitejší parameter, ktorý treba sledovať. Pri výpadku elektriny je to prvý limitujúci faktor, kedy pri jeho nedostatku koi umierajú najskôr. Je dobré mať mať aspoň dva kompresovy na vzduchovanie, aby v prípade výpadku jendého ten druhý ešte vzduchoval. Tu Matrin spomenul nové vzduchovače od firmy Oase, ktoré sú veľmi výkonné a hlavne veľmi tiché.
f5. Ohrev vody
Teplota vody je pre koi veľmi dôležitá hlavne pre dobrý rast, je to 25 stupnov celzia. Ak máte jezierko v zemepisných šírkach, kde počas sezóny voda takúto teplotu nedosahuje, je dobré vodu ohrievať. Spomenul, že koi sú ryby teplomilné ale dokážu sa vyrovnať aj so studenou vodou, len im to neprospieva.
4. Ako realizovať jazierkový filtračný systém s produktami Oase.
Tejto téme sa venoval Martinov kolega Tin Schneider , ktorý predstavil jednotlivé filtračné systémy firmy Oase.
5. Kontrola a nastavenie 7 najdôležitejších parametrov vody
a.Amoniak b. Dusitany c. Dusičnany sú vedľajšie produkty z krmiva, treba ich pravidelne sledovať , pretože poukazujú na pomer množstva krmiva a funkciu bilogického filtra, ak sú vyššie ako je doporučné, treba znížiť kŕmenie alebo zväčšiť kapacitu filtra.
d. fosfáty, každe krmivo obsahuje Fosfor, ktorý je pre rast a metabolizmus dôležitý, koi ho ale nestrávi všetok a zostáva vo vode, pretože žiadny filter nedokáže Fosfor odstrániť, je potrebná výmena vody, v lete doporučuje 25 precent objemu jazera a v zime 5 percent, množstvo Fosforu vo vode nám ukazuje, či bola výmena vody dostatočná
e. Kyslík, je pre koi najdôležitejší parameter pre život, preto je potrebné dostatočné vzduchovanie
f.Hodnota pH, podľa Martina je to 6,8 – 7,  závisí od  faktorov, ktoré ho ovplyvňujú, je to tvrdosť vody a množstvo rozpusteného CO2, ktoré ryby vydychujú.

Praktická časť :
Vďaka tomu, ze v areáli spoločnosti Vladeko mali reálne zrealizované filtrácie od firmy Oase a jazierka, prešiel sa Martin s účastníkmi semináru po tomto priestore a prakticky vysvetlil systemy filtrácie a stavieb jazierka a odpovedal na prípadné otázky .

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Vybrané články

Príprava jazierka na zimu

Príprava jazierka na zimu

Čo spraviť s jazierkom pred zimou? Kedy schovať technológiu? Treba kŕmiť ryby aj v zime? Ako prezimovať lekná?

Vodné prvky z Corten ocele

Vodné prvky z Corten ocele

Corten je názov špeciálnej ocele, ktorá je pre jej vzhľad čoraz viac populárna aj na využitie v záhradnej architektúre.…

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vyberáme z nášho e-shopu

Oase MIDI II 1,1KW / 230

OAse - Vyradene produkty

Oase MIDI II 1,1KW / 230

6 325,67 €

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

OAse - Vyradene produkty

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

8 744,33 €