Choroby rýb: Bakteriálne ochorenia
Bakteriálne ochorenia a infekcie sú u rýb veľmi časté a sú jednými z najvážnejších zdravotných problémov. Pri správnom pochopení a rozpoznaní je však možné sa s týmito ochoreniami úspešne vysporiadať. Tak ako pri ostatných chorobách je kľúčom k úspešnej liečbe bakteriálnych ochorení včasná a presná diagnóza. To platí hlavne pre Koi pri ktorých je včasné rozpoznanie choroby veľmi dôležité.
Bakteriálne ochorenia rýb
Patogénne baktérie môžu šíriť chorobu po celom tele rýb, ak sú absorbované cez žiabre, črevá, alebo cez kožu. Toto je známe ako systémová infekcia. Iné bakteriálne infekcie spôsobujú lokálne ochorenia, ako sú hniloba plutiev a vredy.
Pokiaľ príznaky nie sú liečené, môžu viesť k systémovej infekcii. Celkovo rozlišujeme 4 druhy bakteriálnych infekcií, ktoré by majitelia jazierok mali poznať:
- Hnitie, rozpad plutiev- vzniká zvyčajne v dôsledku stresu (myxo bacteria)
- Vredy na tele- otvorené, plytké až hlboké, zranenia na tele rýb
- Bakteriálne ochorenie žiabier - napáda žiabre
- Systémové bakteriálne ochorenia - pri ktorom baktérie napádajú telo a poškodzujú vnútorné orgány
Systémové bakteriálne ochorenia | Vredy |
Diagnostikovanie bakteriálnych infekcií a príznaky
Nie všetky bakteriálne ochorenia sa dajú jednoducho diagnostikovať. Niektoré príznaky chorôb môže vyvolať zlá kvalita vody, vírusy alebo parazity. Musíme sa teda vyvarovať robiť predčasné uzávery. Určité diagnózy si však vyžadujú aj odber vzoriek.
Najčastejšie príznaky pri bakteriálnych ochoreniach:
- Červené a zapálené oblasti na tele a plutvách
- červené šupiny
- kožné vredy
- vystúpené oko
- vodnatosť alebo opuch brucha
- hnitie, rozpad plutiev
- oťapenosť alebo hyperaktivita
- strata slizu a šupín (väčšinou pri chvoste)
- vnútorné zranenia
- vnútorné krvácanie
- napuchnuté telo
- nahromadenie tekutiny často krvavé v bruchu.
Ochorenie sa zvyčajne prejavuje postupne. Najprv sa na tele ryby objavia načervenalé fľaky, ktoré neskôr prechádzajú do červených škvŕn, ktoré sa zväčšujú a nekrotizujú tkanivo a vznikajú kráterovité vredy. Alebo je napadnutá koža, šupiny a svalovina. V konečnom štádiu i vnútorné orgány.
Odkiaľ pochádzajú bakteriálne infekcie?
V podstate existujú dva druhy patogénnych baktérií spôsobujúcich ochorenia rýb:
1. Primárne alebo obligátne patogény - Jedná sa o patogény, ktoré nie sú súčasťou bežnej vodnej klímy a sú schopné spôsobiť ochorenie u zdravých jedincov (Aeromonas salmonicida)
2. Oportuninstické patogény - Tieto sú obvykle voľne žijúce a to buď vo vode alebo na rybách a za určitých okolností sa stanú z nich patogény. Mnohé z nich sú saprofyty žijúce na mŕtvej organickej hmote, ako sú rastlinné a živočíšne zvyšky a výkaly. Typické sú Aeromonas hydrophilia, Pseudomonas a Vibrio. Za normálnych okolností však nepredstavujú pre zdravé ryby žiadnu hrozbu, pretože im dokážu odolať . Tento typ baktérií však spôsobuje najviac ochorení. Tie vznikajú zmenou vzťahu baktérie/ryby.
Zvyčajne sú 3 príčiny:
Poškodenie kože (šupín) vyplývajúce z činnosti parazitov alebo chemické poškodenie (napr. z amoniaku, dusitanov a nízke / vysoké pH). Táto príčina nákazy však nebýva častá. Väčšinou sú ryby schopné odolať baktériám.
Stres. Rybám môže spôsobiť stres zlá kvalita vody, parazity, preplnenosť jazierka, nesprávna teplota vody...
Podstatné zvýšenie počtu oportunistických baktérií alebo vysoká úroveň rozkladu organickej hmoty. V tejto situácii sa choroba začne rýchlo šíriť aj na iné ryby.
Hnitie, rozpad plutiev | Vodnatosť alebo opuch brucha | Červené a zapálené oblasti na tele a plutvách | Kožné vredy |
Aquamor Multi 250ml
- Proti väčšine infekcií
- Aquamor Multi je univerzálny prostriedok na liečbu väčšinu infekcií rýb v záhradnom jazierku.
- Pôsobí proti rade infekčných ochorení spôsobených prvokmi (napr. Cryptobia, Cryptocarion), baktérie (napr. Flexibacter) a plesní (napr. Saprolegnia). Najmä tam, kde je špecifická diagnóza neistá Aquamor Multi je zvlášť spoľahlivá, efektívna a dobre tolerovaná liečba.
- Dávkovanie: 250ml na 5 000l jazierkovej vody
Prílohy
K článku neboli pridané žiadne prílohy.
Vybrané články
Vodné prvky z Corten ocele
Corten je názov špeciálnej ocele, ktorá je pre jej vzhľad čoraz viac populárna aj na využitie v záhradnej architektúre.…
Príprava jazierka na zimu
Čo spraviť s jazierkom pred zimou? Kedy schovať technológiu? Treba kŕmiť ryby aj v zime? Ako prezimovať lekná?
Komentáre k článku
Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.