Testovali sme: nie je Geotextília ako Geotextília
Netkaná geotextília je najvhodnejšou ochrannou vrstvou pod jazierkovú fóliu. Je to syntetický materiál vyrobený z Polypropilénu (PP) vpichovaním a následným zažehlením, alebo z recyklátu. Netkané geotextílie sú dlhodobo odolné voči plesniam a väčšine známych baktérií, dobre znášajú alkalické a kyslé prostredie, taktiež odolávajú obvyklým rozpúšťadlám. Pod jazierkovou fóliou nehnijú a dokážu zabezpečiť ochranu jazierka po dlhé roky. Na trhu sa dajú zakúpiť rôzne gramáže a kvality geotextílií. Dlhoročné skúsenosti nás presvedčili, že nie je geotextília ako geotextília.
Treba si uvedomiť, že je to veľmi dôležitý komponent pri stavbe jazierka, alebo biobazéna. Veď len pri jazierku s objemom 10 m3 pracujeme s hmotnosťou vody 10 ton, pri takejto váhe vody je vaším nepriateľom aj drobný ostrý kamienok, ktorý môže pri zle zvolenej geotextílií napáchať veľké škody.
Pripravili sme pre vás malého sprievodcu geotextíliami, keďže vieme, že sa zákazníci medzi rôznymi geotextíliami ťažšie orientujú, nehovoriac o tom, že množstvo predajcov neoznačuje geotextílie poriadne a zákazník kupuje mačku vo vreci.
V našom teste sme sa zamerali na jazierkové geotextílie:
- A 300g/ m² (biela)
- A 300/ m²(čierna)
- MB 300g/ m² (recyklát šedá)
Na každú z textílií sme sa pozorne pozreli a porovnali parametre, ktoré sú dôležité pri stavbe jazierka.
Priehľadnosť (štruktúra)
Hodnotenie priehľadnosti:
A 300g/ m² (biela)
A 300/ m²(čierna)
300g/ m² (recyklát šedá)
Zaťaženie geotextílie ťahom
Zaťaženie ťahom sme testovali jednoduchou metódou v rukách. Skúšali sme geotextíliu roztrhnúť, čo sa nám podarilo pri MB šedej (recyklát) geotextílii. A300 bielu a A300 čiernu sa nám nepodarilo roztrhnúť.
Hodnotenie zaťaženia ťahom:
A 300g/ m² (biela)
A 300/ m²(čierna)
300g/ m² (recyklát šedá)
Práca s geotextiliou a balenie
Pokládka geotextílie sa vykonáva prevažne v slnečných dňoch. Biela farba v spojení so slnečným žiarením pôsobí na oči veľmi rušivo. Ak sa pohybujete v prostredí, kde je natiahnuté väčšie množstvo bielej geotextílie dlhšie bez slnečných okuliarov, môže dôjsť k podráždeniu očí.
Na slnku sa najlepšie pracovalo s čiernou a šedou geotextiliou, biele geotextilie enormne "ťahali oči". Všetky testované geotextílie boli balené do rolky o šírke 2m. A300 biela a A300 čierna boli namotané na papierovej rolke, čo uľahčovalo manipuláciu s rolkou. Keďže šedá bola bez rolky, lámala sa pri manipulácii v strede, tým bola manipulácia sťažená. Keďže 300g/ m² (recyklát šedá) prepadla v teste ťahom, pri naťahovaní väčších kusov sa v rukách trhala.
Hodnotenie spracovateľnosti:
A 300g/ m² (biela)
A 300/ m²(čierna)
300g/ m² (recyklát šedá)
Zváratelnosť teplovzdušne
Zvárateľnosť geotextilií sme testovali teplovzdušnou pištolou Leister, ktorá má možnosť elektronického nadstavenia teploty. Biela A 300g/ m² (biela) je zváratelná pri teplote 150°C, zvára sa veľmi dobre bez prepálenín. A 300/ m²(čierna) je zváratelná pri teplote 230°C, zvára sa dobre s drobnými prepáleninami. 300g/ m² (recyklát šedá) prakticky nieje zváratelná, skúšali sme to pri teplote 180°C, kedy sa tvorili veľké prepáleniny, akonáhle sme teplotu znížili, geotextília sa nespojila. Test bol vykonávaný pri vonkajšej teplote 28°C v chládku.
Hodnotenie zváratelnosti:
A 300g/ m² (biela)
A 300/ m²(čierna)
300g/ m² (recyklát šedá)
Cena
Cenu sme porovnávali podľa odporúčaných predajných cien výrobcov.
A 300g/ m² (biela) Najvyššia cena
A 300/ m²(čierna) Stredná cena
300g/ m² (recyklát šedá) Najnižšia cena
Celkové hodnotenie:
A 300g/ m² (čierna)
A 300/ m² (biela)
300g/ m² (recyklát šedá)
Víťaz testu
A 300/ m²(čierna)
Přečtěte si tento článek v češtině na našich stránkách www.petomar.cz
Galéria k článku
K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.
Prílohy
K článku neboli pridané žiadne prílohy.
Vybrané články
Kategórie BIObazénov
Vo vyspelých krajinách je tento štýl kúpania veľmi populárny. BIObazény nie je potrebné počas sezóny chemicky…
Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?
Jazierko a procesy v ňom zostávajú aktívne aj v zime keď je jazierko pokryté ľadom. Odhnívajúce zvyšky rastlín…
Komentáre k článku
Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.