Úvod / Články / Záhradné jazierka / Mechanický štrbinový filter
Tlačiť

Mechanický štrbinový filter

Vysvetlenie fungovania mechanického štrbinového filtra, klady/zápory

Mechanický štrbinový filter slúži na odstránenie hrubých nečistôt z jazierkovej vody ako sú listy, mŕtve riasy, výkaly, zvyšky krmiva... V tomto type filtru je v prevažnej miere inštalované nerezové sito cez ktoré preteká jazierková voda. Sito býva 200 – 300 mikrónové. Tento typ filtra zvyčajne slúži ako predfilter k biologickému filtru. Nakoľko je voda v štrbinovom filtri okysličovaná, po prechode do biologického filtra tento fakt pomáha baktériám v rozklade biologického odpadu z jazierka.

 

 

Čistenie filtra:
Mechanický štrbinovy filter na rozdiel od biologického filtra je nutné čistiť čo najčastejšie, pretože pri väčšom zanesení filtračného sita dochádza k rozkladu nečistôt vo filtry a tým aj k spotrebovávaniu kyslíku, ktorý negatívne pôsobí na funkciu baktérií v biologickom filtry.
V čase intenzívneho kŕmenia klesne na dno jazierka veľa špiny (kal, neskonzumované krmivo.../ a dnová vpusť nasáva obrovské množstvo nečistôt do štrbinového filtra. V tomto prípade je nutné čistiť filter každé 2-3 dni.
Ak v jazierku nemáme veľké množstvo rýb a nie je ani potrebné intenzívne kŕmenie, filter môžeme čistiť na týždennej báze, niekedy až mesačnej.
Okrem kŕmenia a kalu od rýb je nutné mať na pamäti, najmä na jeseň, popadané lístie zo stromov, ktoré nám nasaje skimer alebo popadajú na dno jazierka a nasaje ich dnová vpusť. V tomto prípade je nutné pravidelnejšie čistenie.

Filter zachytí všetky hrubé nečistoty podľa priepustnosti mikrónového sita

Ako som sa už zmienil, nečistoty v štrbinovom filtry spotrebovávajú kyslík, čo negatívne vplýva na funkciu biologického filtra.
Štrbinový filter odstráni nečistoty z jazierka, ale ak nepoužijeme biologický filter a UVC lampu bude čistota a priezračnosť len málo ovplyvnená.
Pri rozklade nečistôt, najmä pri zanedbanom čistení filtra, dochádza k uvoľňovaniu živín, čo má za následok podporu rastu vláknitých rias.
Na trhu je v ponuke viacero typov štrbinových filtrov. Hoci princíp fungovania zostáva nezmenený, čistenie filtra môže byť rozdielne. Niektoré typy majú zabudovaný odkalovací ventil, ktorým sa nečistoty usadené na mikrónovom site mechanicky vypláchnu prúdom vody, iné odkalovací ventil nemajú a je nutné vybrať sito spolu s nečistotami von z filtra a sito vyčistiť mimo filtra.

Detail na spôsob čistenia filtra -  obr.1 mikrónové sito je nutné vybrať a vyčistiť mimo filtra; obr. 2 mikrónové sito je možné vyčistiť prúdom vody, nečistoty sú odplavené do kalovej vpuste

 

Spôsob zapojenia štrbinového filtra:
Zapojenie typu čerpadlo - filterPrvý spôsob - čerpadlové zapojenie (Pump fed system) dodávky jazierkovej vody do štrbinového filtra je priamo napojiť čerpadlo, ktoré  nasáva vodu z jazierka a dopravuje ju do štrbinového filtra. Je to najlacnejší a najjednoduchší spôsob privádzania vody, ale tiež najmenej účinný. Väčšie nečistoty môžu uviaznuť vo vnútri koša čerpadla, kde sa rozkladajú a zbytočne dodávajú živiny do jazierka. Nečistoty strednej veľkosti sa dostanú do čerpadla, kde budú nasekané na menšie kúsky obežným kolom čerpadla a oddelené od vody v štrbinovom filtri. Avšak nakoľko tieto kúsky boli rozdrvené na menšie, je tu veľká pravdepodobnosť, že prepadnú cez mikrónové sito a vrátia sa späť do jazierka. Jednou z výhod pri tomto type inštalácie je umiestnenie filtra nad úrovňou hladiny jazierka. Tento spôsob zapojenia nie je závislý na výške hladiny . Ak je voda nad úrovňou skimmra tak čerpadlo bude neustále dodávať vodu do filtra. To platí aj v  prípade, že je filter pripojený ku spodnej vpusti. Tento systém umožňuje zmeny v jazierku bez toho aby si majiteľ musel vypnúť filtráciu.
 

Druhý spôsob- gravitačné zapojenie.Gravitačné zapojenie štrbinového filtra Tento spôsob privádzania vody je o niečo zložitejší a vyžaduje si použitie pohyblivých častí. Horná časť filtra je zvyčajne inštalovaná 2,5 cm nad maximálnu hladinu jazierka a zvyšok filtra je pod vodnou hladinou. Čerpadlo je umiestnené za mikrónovým sitom, takže sa do čerpadla dostane iba filtrovaná voda, čo výrazne znižuje údržbu o čerpadlo ako i o jazierko. Tento spôsob zapojenia umožňuje odfiltrovať ako veľké tak i stredné nečistoty, ktoré zostávajú na mikrónovom site a nezostávajú v čerpadle ako pri predošlej verzii zapojenia. Takisto najmenšie čiastočky zostávajú zachytené vo väčších nečistotách. Pohyblivé časti sú pripojené k plaváku vo vnútri filtra, ktorý sa pohybuje hore a dolu, podľa toho koľko vody a nasáva z filtra. Niektorý výrobcovia používajú pohyblivú „tácku“ ktorá vyžaduje použitie flexibilných „mechov“, ktoré sa môžu zmrštiť a skúriť čo povedie k zníženiu celkového prietoku. Iný výrobcovia používajú stacionárnu „ tácku“ zásobník a majú nastaviteľnú prekážku (hať), ktorá sa pohybuje hore a dolu. Jednou z veľkých nevýhod tohto spôsobu zapojenia filtra je jeho závislosť na rovnomernej hladine jazierka. Vnútorný plavákový systém má obmedzené možnosti pohybu hore a dolu, takže ak hladina jazierka začne klesať je veľká pravdepodobnosť nasávania vzduchu do čerpadla, čo môže spôsobiť zničenie čerpadla. Z tohto dôvodu sa odporúča nainštalovať systém automatického dopúšťania vody do jazierka aby sa predišlo prípadným škodám. Ak je nutná veľká výmena vody, potom je potrebné filtračný systém odstaviť až kým sa nedosiahne konštantná hladina vody. To môže mať negatívny dopad na biologickú filtráciu, ktorá je zapojená za štrbinovou.
 

Obe metódy zapojenia majú svoje klady a zápory a je nutné zistiť, ktorá metóda je pre vás výhodnejšia. Pre viac informácii je tu náš tím, ktorá vám rád poradí a zodpovie vaše otázky
www.záhradnejazierka.sk
Petomar Slovakia, s.r.o.
Č.d. 870 (areál VELBY)
925 63  Dolná Streda
Mobil: 0902 191 834, 0918 694 557

Zdroj obrázkov: internet

 

Přečtěte si tento článek v češtině na našich stránkách www.petomar.cz

Galéria k článku

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Vybrané články

Vodné prvky z Corten ocele

Vodné prvky z Corten ocele

Corten je názov špeciálnej ocele, ktorá je pre jej vzhľad čoraz viac populárna aj na využitie v záhradnej architektúre.…

Kategórie BIObazénov

Kategórie BIObazénov

Vo vyspelých krajinách je tento štýl kúpania veľmi populárny. BIObazény nie je potrebné počas sezóny chemicky…

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vyberáme z nášho e-shopu

Oase MIDI II 1,1KW / 230

OAse - Vyradene produkty

Oase MIDI II 1,1KW / 230

6 171,38 €

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

OAse - Vyradene produkty

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

8 531,05 €