Prietokový filter
Ako pracuje tento filter? Pre aké jazierka je prietokový filter určený? Na čo si dať pozor pri jeho kúpe? Ako sa dá maskovať?
Prietokový filter je typ filtrácie v jazierku. Na rozdiel od tlakového filtra ktorý sa používa na menšie a stredné jazierka (do 10m3 bez rýb), prietokový filter môžeme použiť prakticky na ľubovoľne veľké jazero. Existujú jednoduché prietokové filtre pre jazierka od 1m3 jazierok až modulačné systémy, ktoré používame pri chovných KOI jazierkach a aj na kúpacie jazierkach vyššej kategórie (IV a V)
Oproti tlakovým filtrom v prietokových filtroch prechádza voda viacerými stupňami filtrácie a tým je aj celkový efekt filtrovania väčší.
Voda priteká do prietokového filtra cez prítokový otvor priamo do komory, v ktorej je integrovaná UV lampa. Ultrafialové žiarenie pretekajúcu vodu ožiari a zničí všetky mikroorganizmy, ktoré spôsobujú zazelenanie vody. Voda vo filtri pokračuje do filtračných komôr, v ktorých sa nachádzajú kefy na zachytávanie veľmi hrubých nečistôt. Odtiaľ voda preteká ďalej do komôr s hubkami „špongiami", zachytávajúce najprv jemné nečistoty ako sú piesok a kal. Potom do poslednej komory s veľmi jemnými hubkami, kde sa zachytávajú voľným okom neviditeľné čiastočky až do tzv. liahne štartovacích baktérii. Liahne štartovacích baktérií vytvára cca 10 cm vrstva zeolitu alebo plastové trubičky priemeru-2cm a dĺžky-5cm). Tieto baktérie nám pomáhajú rozkladať zničené mikroorganizmy UV žiarením.
Voda po prechode všetkých filtračných komôr opúšťa filter cez stanovené otvory a gravitačne odteká späť do jazierka. Je teda nutné, aby bol výtok z prietokového filtra nad hladinou jazierka.
Celkovú kvalitu filtra posudzujeme aj podľa materiálu z ktorého je vyrobený. Filter musí byť odolný voči UV žiareniu, mrazu a prípadným nárazom. Nezabudnite ani na dostupnosť náhradných dielov.
Pri kúpe prietokového filtra musíme zohľadniť:
- Odolnosť materiálu
- Veľkosť filtra
- Počet stupňov čistenia
- Možnosti maskovania
- Spôsob čistenia
- Celkový pomer cena - výkon
- Možnosť uchytenia UV lampy
Tak ako tlakové filtre, aj prietokové filtre treba pravidelne čistiť. Nezabudnite vypnúť čerpadlo a otvoriť odtok filtra. Pri čistený zvyčajne spoznáme rozdiel medzi lacnejším a drahším filtrom. Drahšie verzie majú doplnkové zariadenia vďaka ktorým filter vyčistíme aj bez toho, aby sme hubky z neho vyberali. Filtre tiež majú ukazovateľ miery znečistenia a ľahko vidíme kedy ich je nutné vyčistiť. Pri určitých typoch sa filter dokonca čistí automaticky.
Z našej ponuky vyberáme:
MultiClear
jednoduchý prietokový filter Multiclear Hobby kategórie
- je súčasťou filtračných setov Multiclear 5000 a 8000
- určený na malé jazierka
- Viackomorová filtračná nádoba: so 4 rôznymi filtračnými materialmi (filtračné špongie s väčšími a jemnejšími otvormi, japonská filtračná pletenka, elementy s biopovrchom) a s dvomi oddelovacími stenami v záujme optimálnejšieho toku vody
- Výrobca: Pontec
Biosmart
- určený na jazierka od 2 do 20m2
- Viackomorová filtračná nádoba
- Praktická údržba
- Vstavaný teplomer
- Výrobca: OASE
Filtomatic
- Filtomatic je prietokový filter pre stredne veľké jazierka
- Tento typ sa vyznačuje ľahkou údržbou, samostané čerpadlo pravideľne podľa nadstaveného intervalu odsáva prebytočný kal z dna filtra
- Sleduje teplotu vody
- Možnosť zakopania až do 2/3
- Krycia skala na ľahké zamaskovanie
- Výrobca: OASE
BIOTEC Screenmatic
Biotec Screenmatic je určený pre jazierka od 10m3
Vyznačuje sa sitom, ktoré automaticky odstraňuje hrubé nečistoty
- Viaže fosfáty
- Ľahké čistenie hubiek
- Výrobca: OASE
Ďalšie prietokové filtre nájdete v našom internetovom obchode
Přečtěte si tento článek v češtině na našich stránkách www.petomar.cz
Galéria k článku
K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.
Prílohy
K článku neboli pridané žiadne prílohy.
Vybrané články
Kategórie BIObazénov
Vo vyspelých krajinách je tento štýl kúpania veľmi populárny. BIObazény nie je potrebné počas sezóny chemicky…
Príprava jazierka na zimu
Čo spraviť s jazierkom pred zimou? Kedy schovať technológiu? Treba kŕmiť ryby aj v zime? Ako prezimovať lekná?
Komentáre k článku
Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.