Rastliny hlbokej zóny - Filtračné rastliny
- Hlboká zóna- hĺbka vody až 2,5 m
Tento typ rastlín patrí k najväčším konkurentom vláknitých rias. Podhladinové rastliny odoberajú pri svojom raste veľké množstvo živín priamo z vody a tým zamedzujú rozširovaniu rias. Svojím rastom z hĺbky (od -60cm až -2m) až po hladinu jazierka či biobazéna, odoberajú riasam tiež svetlo a ..
Tento typ rastlín patrí k najväčším konkurentom vláknitých rias. Podhladinové rastliny odoberajú pri svojom raste veľké množstvo živín priamo z vody a tým zamedzujú rozširovaniu rias. Svojím rastom z hĺbky (od -60cm až -2m) až po hladinu jazierka či biobazéna, odoberajú riasam tiež svetlo a teplo. Väčšina podhladinových rastlín rastie iba pod vodnou hladinou (vodomor kanadský), prípadne sa nad hladinu dostavajú ich kvety (crassula recurva). Tieto rastliny majú aj veľkú okysličovaciu funkciu, keďže svojimi listami spotrebúvajú fosfát a produkujú veľké množstvo kyslíka. Tým výrazne upravujú celkovú kvalitu vody. Podhladinové rastliny by nemali chýbať v žiadnom BIObazéne. Zvláštnosťou je, že filtračné rastliny majú veľmi slabú koreňovú sústavu prípadne nemajú žiadne korene (ceratophyllum demersum). Starostlivosť o tieto rastliny v BIObazénoch je jednoduchá. Rastliny stačí 1-2 krát ročne pretrhať. V jazierkach a BIObazénoch sa využíva viac ako 20 druhov týchto rastlín .
Hlavné funkcie podhladinových rastlín:
- Odber živín vláknitým riasam
- Produkcia kyslíka
- Využívanie fosfátu k svojmu rastu
- Podieľajú sa na tvorbe Biofilmu
- Sú úkrytom pre zooplanktón
Každá podhladinová rastlina spĺňa inú funkciu, je preto potrebné ich vhodne skombinovať. Pre správne fungujúci BIObazén je táto skupina rastlín najdôležitejšia. BIObazén musí obsahovať 5-8 rozličných druhov podhľadinových rastlín. Filtračné rastliny sa v biobazéne sadia do substrátu, ktorého celkové zloženie závisí od kvality napúšťanej vody a pridanej filtrácie.
Úlohou substrátu v biobazéne je poskytovať rastlinám pri raste chýbajúce živiny, ktoré sa vo vode nenachádzajú, ale rastliny ich k svojmu rastu potrebujú (prvky ako železo, mangán či draslík). V biobazénoch a kúpacích jazierkach bez použitia substrátu prichádza často k výskytu rias. Je to spôsobené tým, že riasy ku svojmu rastu nepotrebujú prvky ako mangán či železo na rozdiel od filtračných rastlín. Nedostatok týchto látok spôsobuje, že rastliny nedostatočne konkurujú riasam.
Druhy rastlín používaných v BIObazénoch a kúpacích jazierkach:
- Myriophyllum spicatum
- Myriophyllum verticillatum
- Myriophyllum scabratum
- Myriophyllum aquaticum
- Ludwigia palustris
- Elodea densa
- Crassula recurva
- Potamogeton perfoliatus
- Potamogeton lucens
- Potamogeton natans
- Ceratophyllum demersum
- Elodea canadensis
- Cabomba caroliniana
Bohatú ponuku vodných rastlín nájdete v našom eshope
V prípade, že neviete aké rastliny sú vhodné do Vášho jazierka, neváhajte a kontaktujte nás. Zdarma Vám navrhneme ideálne zloženie rastlinstva. Neváhajte a napíšte nám na petomar@zahradnejazierka.sk
Galéria k článku
K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.
Prílohy
K článku neboli pridané žiadne prílohy.
Vybrané články
Vodné prvky z Corten ocele
Corten je názov špeciálnej ocele, ktorá je pre jej vzhľad čoraz viac populárna aj na využitie v záhradnej architektúre.…
Kategórie BIObazénov
Vo vyspelých krajinách je tento štýl kúpania veľmi populárny. BIObazény nie je potrebné počas sezóny chemicky…
Komentáre k článku
Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.