Savo do jazierka ?
Väčšina z nás, by najradšej mala jazierko po celý rok s čistou priezračnou vodou a plávajúcimi rybičkami. Bohužiaľ toto sa nám podarí docieliť iba v bazénoch na kúpanie a v tomto prípade by rybičky museli byť umelé:).
Vytvorením jazierka sme si vytvorili na záhrade nový vodný biotop, v ktorom žije veľké množstvo živočíchov a rastlín, od drobných mikroorganizmov až po ryby a vodné rastliny. Na čistotu vody vplýva mnoho faktorov. O tom sa môžete dočítať v našich iných článkoch. Vyvážený pomer rastlín a rýb pri dostatočnej veľkosti jazierka môže zabezpečiť samočistiacu schopnosť jazierka. Pri novovybudovaných jazierkach, býva zo začiatku problém hlavne s vláknitými riasami. Voda totiž obsahuje veľa živín čo riasam vyhovuje.
Problémom teda býva množstvo živín i pH samotnej vody (ideálne pH 7,5-8,5) .O boji s riasami sa dočítame v iných článkoch, existujú rôzne biologické prípravky, UV lampy, ktoré si väčšinou poradia s riasami. S riasami si neskôr poradia i vodné rastliny, ktoré odčerpávajú živiny z vody a znemožňujú rast riasam.
Na rôznych internetových fórach sa objavujú i príspevky o použití SAVA na boj proti riasam.
Savo, asi najznámejšia značka dezinfekčného prostriedku v Českej i Slovenskej republike. Kvalita, ktorá sa stará o naše domácnosti už viac ako 50 rokov.
Po chemickej stránke je to zriedený roztok chlórnanu sodného stabilizovaného v zriedenom roztoku hydroxidu sodného.
Spoľahlivo ničí 99,9% baktérií, vírusov, kvasiniek, rias, plesní, a mikroskopických húb.
Preto sa používa hlavne na:
- dezinfekciu podláh a prakticky všetkých umývateľných povrchov v domácnostiach
- na odstraňovanie zápachu a na bielenie dreva , textílii
- na dezinfekciu pitnej vody
- na likvidáciu rias v bazénoch
Áno, Savo je teda ideálne na boj s riasami, ale ako je určené do bazénov na kúpanie. Chlórnan sodný, hlavná zložka sava, uvoľňuje vo vode chlór vzniká chlorid sodný, postupne z vody uvoľňujú. Môže to trvať niekoľko minút, až niekoľko hodín. Záleží to od pH vody, teplote, osvetlení. Ak by sme sa rozhodli použiť savo, problém je správne odhadnutie množstva, ale i pri správne odhadnutom množstve sava síce ryby i rastliny môžu prežiť, voda sa čiastočne na oko vyčistí, ale zničíme si celý biotop, hlavne ak máme filter i všetky prospešné baktérie. To sa samozrejme vypomostí na celkovej biologickej rovnováhe v jazierku, ktorá sa bude musieť budovať odznova. Ryby prežijú, avšak ich doslova trápime čo sa prejaví na ich dlhodobom zdraví.
Keď chceme mať čistú vodu tak pozor na množstvo rýb a skúsme radšej filtre a iné biologické prípravky, ale Savo určite nie.
Galéria k článku
K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.
Prílohy
K článku neboli pridané žiadne prílohy.
Vybrané články
Príprava jazierka na zimu
Čo spraviť s jazierkom pred zimou? Kedy schovať technológiu? Treba kŕmiť ryby aj v zime? Ako prezimovať lekná?
Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?
Jazierko a procesy v ňom zostávajú aktívne aj v zime keď je jazierko pokryté ľadom. Odhnívajúce zvyšky rastlín…
Komentáre k článku
Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.