Tlakový filter v jazierku
Kedy zakúpiť tlakový filter pre Vaše jazierko? Kam umiestniť tlakový filter? Ako ho zamaskovať v okolí jazierka? Na čo si dať pozor pri jeho kúpe? + schéma zapojenia
Pri voľbe filtrácie do jazierka si môžete vybrať z dvoch typov jazierkových filtrov - tlakový alebo prietokový. V tomto článku sa Vám budem snažiť priblížiť tlakový filter, ktorý je vhodný pre menšie až stredné jazierka (1 až 10m3).
Tlakové filtre sú uzavreté tlakové nádrže. Tlakový filter má za úlohu vytláčať vodu až do niekoľkých metrov nad hladinu jazierka napr. pri kaskáde či vodopáde. Samozrejme je potrebné dodržiavať, aby tlakovým filtrom prechádzalo výrobcom stanovené prietokové množstvo vody. Výhodou týchto filtrov je ich ľahké maskovanie. Je tu možnosť uloženia do šachty alebo sa dajú zakopať do zeme (okrem elektronickej časti).
Pri kúpe tlakového filtra si treba dať pozor, aby bol filter vyrobený z kvalitného plastu. Tiež je dôležité, aby hubky, cez ktoré voda pri filtrácii preteká, mali rôznu hustotu a teda aj priepustnosť. Nie ku každému filtru je možné dokúpiť doplnky ako náhradné hubky, UV žiarivku či krycí kameň , ktorý je veľmi dôležitý pri maskovaní filtra. Pri kúpe je tiež dobré vyskúšať si otvorenie a zatvorenie filtra, pretože niektoré filtre najmä z kategórie HOBBY je ťažké po určitom čase zavrieť.
Treba uprednostňovať tlakové filtre, ktoré majú jednoduchú údržbu a netreba ich pri čistení hubiek otvárať. Tak ako prietokové filtre, aj tlakové filtre treba pravidelne čistiť. Nezabudnite vypnúť čerpadlo, otvoriť veko filtra, vybrať elektronickú časť a následne celé vnútro filtra. Špongie poriadne vystriekať vodou z hadice a poukladať v správnom poradí späť do filtra.
Tlakový filter by mal obsahovať:
- integrovanú UV lampu
- hubky na zachytávanie hrubých a jemných nečistôt ako sú piesok, kal, riasy a pod.
- zeolitové kamenivo, ktoré slúži ako liaheň štartovacích baktérií
- spätné čistenie, to znamená výplach nečistôt z filtra napr. pomocou jednoduchého prepojenia hadíc
Systém BackWash(prípadne "Easy-Clean-Technology") umožňuje vyčistiť filter bez toho, aby ho bolo treba otvoriť. Tým značne šetríte čas a starostlivosť o jazierko bude trvať len pár niekoľko minút.
Schéma zapojenia tlakového filtra. Hadica z čerpadla ja napojená na filter. Z filtra vychádzajúca hadica tovorí prítok vody do kaskády alebo potôčika.
Pri kúpe tlakového filtra musíme zohľadniť:
- Odolnosť materiálu - pozor na lacný čínsky plast
- Veľkosť filtra
- Počet stupňov čistenia - sú hubky rôznej hustoty ?
- Možnosti maskovania - existujú doplnky na maskovanie filtra v záhrade ?
- Spôsob čistenia - má filter backwash system, alebo ho treba pri údržbe celý rozobrať ?
- Celkový pomer cena - výkon
- Maximálny prietok filtra
Tlakový filter môžeme jednoducho zakopať do zeme až vývody z filtra. V okolí filtra si nechajte miesto na manipulovanie s filtrom pri jeho čistení. | Tlakové filtre značky OASE je možné pohodlne zamaskovať pomocou doplnku FiltoCap. Filter tak netreba ináč maskovať a dokonale sa hodí do prostredia jazierka. |
Celkovú kvalitu filtra posudzujeme aj podľa materiálu z ktorého je vyrobený. Filter musí byť odolný voči UV žiareniu, mrazu a prípadným nárazom. Nezabudnite ani na dostupnosť náhradných dielov a pozáručný servis.
Galéria k článku
K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.
Prílohy
K článku neboli pridané žiadne prílohy.
Vybrané články
Príprava jazierka na zimu
Čo spraviť s jazierkom pred zimou? Kedy schovať technológiu? Treba kŕmiť ryby aj v zime? Ako prezimovať lekná?
Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?
Jazierko a procesy v ňom zostávajú aktívne aj v zime keď je jazierko pokryté ľadom. Odhnívajúce zvyšky rastlín…
Komentáre k článku
Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.