Úvod / Články / Záhradné jazierka / Typy jazierkových filtrov
Tlačiť

Typy jazierkových filtrov

Jazierkový filter je nevyhnutným prvkom jazierkovej filtrácie. Bez filtra nedosiahneme v jazierku zdravú čistú vodu zbavenú nečistôt. Filter je potrebný aj pre správnu činnosť UV lampy a poskytuje “domov” štartovacím baktériám. Nie každú nádobu však automaticky môžeme nazvať jazierkovým filtrom. Filter musí mať správnu stavbu a veľkosť zodpovedajúcu celkovému objemu jazierka a osádky rýb.

Jazierkové filtre musia mať 2 hlavné časti: biologickú a mechanickú. Po tom ako UV lampa zabije jednobunové riasy voda prejde cez mechanickú časť filtra, kde nám zostanú všetky hrubé nečistoty. Na mechanickú separáciu nečistôt sa využívajú najčastejšie filtračné hubky rôznej hustoty a kefy. Nie menej dôležitá je biologická časť filtrácie. Biologická časť filtra funguje ako mini čistička. Vo väčšine prípadov je biologická časť vo filtroch tvorená pórovitým materiálom prírodného alebo umelého pôvodu nazývaného aj ako médiá. Jednoducho povedané médiá vo vnútri filtra tvoria obrovskú plochu, ktorá sa stane domovom mnoha miliónom užitočných baktérií.

Tieto baktérie rozkladajú toxíny, ktoré vznikajú v jazierku z výkalov rýb, nadmerného kŕmenia, prašnosti či rozkladom organického materiálu na dne. Štartovacie baktérie svojou činnosťou vo filtri nebezpečné plyny upravia, voda sa tak detoxikuje a je bezpečná pre ryby.

 

Typy jazierkových filtrov podľa spôsobu zapojenia:

Podvodné filtre

Tento typ filtrov pre ich nepraktickosť neodporúčame. Podvodné filtre sú čerpadlá a filtre v jednom. Filtračné hubky, uv lampa a samotný rotor čerpadla sú ukryté v jednom celku, ktorý ukladáme pod vodnú hladinu. Problémom pri týchto filtroch je najmä ich čistenie, pretože ich treba celé vybrať z vody. Hubky sú spravidla veľmi malé, hodia sa preto najmä pre jazierka kde je priestorový problém s objemom max 1-2 m3.

+ kompaktné zariadenie, filter, UV lampa, čerpadlo v jednom
+ možno použiť na malé vodné nadrže a fontánky

- zložitá údržba
- nedokonalá filtrácia

 

Jazierkove_filtre_podvodne

 

Tlakové jazierkové filtre

Tento typ filtrov sa využíva pri malých až stredných jazierkach. Podľa našich skúseností ich odporúčame pre jazierka do veľkosti 8 až 10m3. Aj keď podľa výrobcov filtre zvládnu väčšiu kubatúru, ich objem je však malý a filtračný účinok nemusí byť dostačujúci. Tlakové jazierkové filtre sa využívajú aj pri jazierkach s vodopádom alebo potôčikom. Kedže voda v nich je pod tlakom, dokáže ju filter vytlačiť aj na vyššie položené miesto, teda nad úroveň samotného filtra. Tieto filtre sú u zákazníkov obľúbené najmä preto, že sa dajú do ⅔ zakopať a tým pádom sa ľahko maskujú. Tlakové filtre však určite nepoužívajte na kúpacie jazierka.

Výhody/nevýhody

+ ľahké maskovanie
+ možnosť zakopať filter do zeme
+ možno použiť na vodopády a potôčiky

- pre menšie jazierka do 10m3
- menšia veľkosť biologickej časti
- UV lampa je zabudovaná priamo vo filtri, pri zvýšenej osádke rýb ju nemožno vymeniť za väčšiu

 

Tlakovy_jazierkovy_filter

Prietokové jazierkové filtrácie

Najväčšou výhodou prietokových filtrácií je ich veľkosť vďaka ktorej filtrujú vodu dokonalejšie ako tlakové filtre. Voda do filtra priteká pomalšie resp. nie je vo filtri pod tlakom, baktérie a biologická časť filtra má tak viac času na svoje pôsobenie. Mechanická filtrácia pri prietokových filtroch je na veľmi dobrej úrovni využíva sa screenexové sito alebo vortex. Prietokové filtre sú vhodné pre jazierka až do 140m3 bez rýb a využívajú sa aj pri kúpacích jazierkach. Dokonalejšie typy majú automatické čistenie.

Výhody/nevýhody

+ veľmi dobrá mechanická a biologická filtrácia
+ pri typoch s externou UV lampou ju dokážete vymeniť napr pri rozšírení jazera
+ použitie aj pri kúpacích jazierkach a biobazénoch

- horšie maskovanie
- filter musí byť umiestnený nad úrovňou hladiny jazierka
- voda musí odtekať gravitačne priamo do jazierka

prietokovy_jazierkovy_filter

Modulové, bubnové jazierkové filtrácie

Najdokonalejšie filtrácie. Modulové filtre sú ideálne pre všetky druhy jazierok od 20m3. Modulové zostavy sa dajú skladať podľa potreby horná hranica kubatúry prakticky neexistuje. Existuje viac druhov modulov z ktorých má každý inú úlohu napr. odstraňovanie hrubších nečistôt, biologická časť, modul na viazanie fosfátov. Celá filtrácia sa tak dá navrhnúť na konkrétne jazero či už je to KOI jazierko, BIObazén alebo kúpacie jazierko. Pri zmene veľkosti jazera sa dajú v prípade potreby jednotlivé filtračné moduly pridať alebo odobrať.

Výhody/nevýhody

+ najúčinnejšie filtre na trhu

+ možnosť gravitačného aj tlakového zapojenia
+ možnosť zabudovať filtre napr pod mólo, pod vodnú hladinu
+ všestranné použitie KOI jazerá, BIObazény, kúpacie jazerá

- väčší rozmer filtrov

Modulovy_jazierkovy_filter

 

Ako vybrať správny jazierkový filter ?

Aj pri výbere jazierkovej filtrácie platí: “Nie sme takí bohatí, aby sme mohli kupovať lacné veci”. Až 30% zákazníkov, ktorí prídu k nám na predajňu, zakúpiť jazierkovú filtráciu, už nevyhovujúcu filtráciu vlastnia. Problémom často je zle navrhnutá filtrácia záhradníkom, neodborná rada predajcu ( najčastejšie v hypermarkete) alebo kupovanie podla názvu na krabici výrobku. Výrobcovia často využívaju triky na zákazníkov. Na krabicu uvedú vždy kapacitu filtra na jazierko bez rýb. Ako príklad môžme uviesť Hobby filtračný set Pondopress 15 000. Podľa názvu sa zdá, že je určená na 15m3 jazierko. Tento údaj je však uvedený na jazierko bez rýb. V skutočnosti je daný filter vhodný na jazierko s osádkou rýb  s objemom max 5m3.

Kvalitnejšie filtrácie majú vždy uvedené na aký objem vody v jazierku sú určené pri rozličnej osádke rýb:

  • Jazierko bez rýb
  • Jazierko s rybami
  • Jazierko s KOI 

Platí priama úmera čím viac je v jazierku rýb, tým musí byť väčší filter a silnejšia UV lampa. Treba myslieť na to, že aj informácie od kvalitnejších výrobcov nie sú na 100% spoľahlivé a sú uvedené pri ideálnych podmienkach.

Pri výbere jazierkového filtra zohľadníme viacero faktorov:

  • celková stavba jazierka - tvar, použité kamenivo...
  • druhy a počet vodných rastlín
  • umiestnenie jazierka
  • počet rýb, druhy rýb
  • kvalita kmiva
  • prašnosť prostredia
  • použitie prídavných zariadení: skimmer, sací kôš, okysličovač…
  • náročnosť údržby


Vyberte si Váš filter z našej bohatej ponuky kvalitných jazierkových filtrov a filtračných setov. Radi Vám poskytneme bezplatné poradenstvo emailom, telefonicky alebo osobne. Pokial si chcete pozrieť filtrácie naživo radi Vám ich predstavíme v našej predajni, kde si filtrácie sami prezriete, porovnáte kvalitu prevedenia a ukážeme Vám spôsob čistenia.

 

Přečtěte si tento článek v češtině na našich stránkách www.petomar.cz

 

Jazierkove_centrum_petomar

Galéria k článku

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Vybrané články

Kategórie BIObazénov

Kategórie BIObazénov

Vo vyspelých krajinách je tento štýl kúpania veľmi populárny. BIObazény nie je potrebné počas sezóny chemicky…

Príprava jazierka na zimu

Príprava jazierka na zimu

Čo spraviť s jazierkom pred zimou? Kedy schovať technológiu? Treba kŕmiť ryby aj v zime? Ako prezimovať lekná?

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vyberáme z nášho e-shopu

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

OAse - Vyradene produkty

Oase MAXI II 4,0 KW / 400V

8 531,05 €

Oase MIDI II 1,1KW / 230

OAse - Vyradene produkty

Oase MIDI II 1,1KW / 230

6 171,38 €