Výber bazénového vysávača
Tento článok vám pomôže pri výbere ideálneho vysávača do vášho bazéna.
Bazénové vysávače
Bazénové vysávače s vakom
Pripájajú sa na záhradnú hadicu. Nečistoty sa zachytávajú vo vaku vysávača. Tento typ vysávača je vhodný pre menšie bazény a taktiež pre nafukovacie bazény.
Bazénové vysávače s pripojením na skimmer filtrácie
Sú ďalšou možnosťou bazénových vysávačov. Tieto vysávače sú veľmi jednoduché z hľadiska pripojenia a prevedenia vysávača. Tento typ vysávača odporúčam pre menšie bazény alebo pre nafukovacie bazény.
Automatický vysávač dna
Najpraktickejším spôsobom čistenia je použitie automatického vysávača dna. Tento typ vysávača pracuje nezávisle od filtrácie, a tým sa znižuje aj spotreba elektrickej energie. Jednou z ďalších výhod tohto typu vysávača je šetrenie prípravkov na úpravu vody a na starostlivosť o vodu.
Zodpovieme si základné otázky pri výbere bazénového vysávača, ktoré môžu ovplyvniť váš výber.
1. Prvé rozhodovanie
Ako prvé je potrebné uvedomiť si, koľko času môžete venovať čisteniu bazénového dna. Ak čisteniu nemôžete alebo nechcete venovať veľa času, je pre vás vhodnejší automatický vysávač. Pri použití tohto vysávača ušetríte veľa času tým, že vysávač sa automaticky spustí a čistí dno aj steny bazéna (túto informáciu je potrebné overiť si vopred pred kúpou). Poloautomatický vysávač funguje na podobnom princípe ako automatický vysávač, s tým rozdielom, že sa napája na bazénovú filtráciu a dno čistí náhodnými pohybmi. V niektorých prípadoch je možnosť čistiť aj steny bazéna. Ručný vysávač ma najlepšiu cenu, ale na úkor jeho obmedzenia na veľkosť bazéna. Pripojenie je na bazénovú filtráciu a sami ním pohybujete a čistíte dno.
Jedným z najdôležitejších faktorov sú parametre bazéna. Štandardne sú vysávače pripravované pre bazény oválneho tvaru, štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru, poprípade kruhového tvaru. Atypické tvary bazénov môžu predstavovať problém pri čistení, v tomto prípade treba dbať na možnosti vysávača. To isté platí aj pre rozmery bazéna. Pokiaľ by ste mali príliš veľký bazén a príliš slabý vysávač, nemusel by zvládnuť čistenie. Pred výberom treba dbať aj na obloženie bazéna, t. j. či je bazén obložený hladkým keramickým obkladom alebo hydroizolačnou fóliou. V neposlednom rade treba skontrolovať, či je vysávač vhodný do slanej alebo sladkej vody.
Možnosti vysávača sú ovplyvnené aj jeho samotným napájaním. Jednou z možností je, že vysávač má štandardný elektrický kábel (ktorý sa dá, samozrejme, predĺžiť predlžovacím káblom), ale štandardná dĺžka by mala byť 10 m. Ďalšia možnosť je vysávač so zabudovanou batériou, ktorú je potrebné dobíjať. Pri tomto type je potrebné dbať na jeho možnú samotnú dĺžku prevádzky.
2. Dôležité parametre
Už ste sa dozvedeli, aké typy vysávačov existujú a ktorý bude pre vás najvhodnejší. Teraz je čas porovnať jednotlivé modely.
Šírka čistiacej plochy: pokiaľ bude táto šírka malá, bude potrebný dlhší čas na vyčistenie bazéna. Štandardný rozmer je 40 cm.
Dĺžka čistiaceho cyklu: tento čas sa môže rôzne líšiť v závislosti od znečistenia bazéna. Najčastejšie dĺžky cyklov sú 30 minúty až 3 hodiny, rozdelené na viacero programov. Automatické vysávače si môžu v prvom rade zmapovať dno bazéna a následne pracovať efektívnejšie.
Samotná dĺžka hadice: minimálna dĺžka by mala byť 10 metrov, ale, samozrejme, platí, čím dlhšia, tým komfortnejšia práca.
3. Funkcie a možnosti vysávačov
Pripojenie na bazénovú filtráciu: Ide o manuálne alebo poloautomatické vysávače. Pri výbere tohto typu treba brať ohľad na výkon filtrácie.
Filtračný kôš alebo vak: slúži predovšetkým na odstránenie väčších nečistôt, ale je schopný zachytiť aj nečistoty v priemere niekoľkých desiatok mikrónov. Výhodou je jeho jednoduchá údržba, filtračné vrecko stačí vyprať a je možné používať ho opakovane.
Filtračné vrecko: pokiaľ nie je možnosť pripojenia na filtráciu, obvyklým riešením je látkové filtračné vrecko. Je schopné odfiltrovať väčšie nečistoty, ale taktiež aj nečistoty v priemere niekoľko desiatok mikrónov.
Možnosti vysávanej plochy: pred kúpou je potrebné zistiť, akú plochu môže samotný vysávač čistiť. Či je schopný čistiť len samostatné dno alebo aj steny bazéna, prípadne oboje.
Na záver máme niekoľko rád, ktoré vám uľahčia čistenie.
Údržba vysávača.
Servis vysávača je, samozrejme, potrebné nechať na odborníkov. Jeho životnosť však môžete predĺžiť tým, že ho nenecháte príliš dlho vystavený na slnku, čím zabránite jeho poškodeniu UV žiarením.
Vždy je dobré riadiť sa radami a pokynmi výrobcu.
Galéria k článku
K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.
Prílohy
K článku neboli pridané žiadne prílohy.
Vybrané články
Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?
Jazierko a procesy v ňom zostávajú aktívne aj v zime keď je jazierko pokryté ľadom. Odhnívajúce zvyšky rastlín…
Príprava jazierka na zimu
Čo spraviť s jazierkom pred zimou? Kedy schovať technológiu? Treba kŕmiť ryby aj v zime? Ako prezimovať lekná?
Komentáre k článku
Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.